Ovaj mjesec: 1964

Večer matematike i fizike u Tehničkoj školi Virovitica
Autor: Tanja Kolar Janković, 10. 12. 2018.

U četvrtak, 6. prosinca, od 17 do 19 sati u Tehničkoj školi Virovitica je po treći put održana Večer matematike i fizike, u isto vrijeme kao i u mnogim osnovnim i srednjim školama, dječjim vrtićima i fakultetima u Republici Hrvatskoj.

Organizator Večeri je Hrvatsko matematičko društvo uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja te profesori matematike Vlatka Hižman-Tržić i Danijel Golinac s profesoricom fizike Terezijom Galović-Čubrić.

Večer je zamišljena tako da posjetitelji po želji obilaze radionice i sudjeluju u njihovim aktivnostima. Naši su učenici i gosti rješavali japanske mozgalice sudoku, kakuro i nurikabe, okušali se u izradi origami božićnih ukrasa i čestitki te se zabavili uz vizualne IQ mozgalice i matematičke križaljke. Također,  saznali su što to povezuje hrvatski jezik i matematiku. U učionici br. 3 otkrivali su čudesne zakone fizike uz zanimljive pokuse s elektricitetom i svjetlosti te rješavali križaljke.

Bila je to večer druženja i otkrivanja zabavne strane matematike i fizike, a završila je igrama asocijacija i dodjelom nagrada najuspješnijima.

Broj učenika i posjetitelja je svake godine sve veći, a ove je godine bilo oko 100 sudionika, najviše naših učenika elektrotehničke struke, medicinske sestre/tehničari, računalni tehničari i tehničari za mehatroniku.

Nadamo se da je večer ostvarila svoj cilj - popularizacija matematike i fizike te poticaj učenika za nastavak obrazovanja u smjeru prirodoslovlja.

Vlatka Hižman-Tržić