Oporaba i restauracija stare komode- 2. dio
Autor: Franjo Nađ, Tanja Kolar Janković, 24. 11. 2015.

Nakon prve faze projekta, u sklopu praktične nastave učenika drvodjeljskog tehničara dizajnera ''oporabe starog namještaja'' (komode), uslijedili su daljnji radovi učenika uz stručno vodstvo učitelja kako bi komoda konačno dobila ''novi sjaj',' a samim tim i novu dodatnu vrijednost.

Faze rada na oporabljanju i restauraciji komode

faza 6 : nanošenje prvog laka (temeljni lak)

faza 7 : fino brušenje

faza 8 : čišćenje i oprašivanje plohe

faza 9 : nanošenje prvog sloja laka

faza 10 : čišćenje i oprašivanje plohe

faza 11 : nanošenje završnog laka

faza 12 : sastavljanje komode

Sve faze popraćene su fotografijama.

Po završetku oporabe komode je dostavljena vlasniku koji ju je smjestio u prostor (vidljivo iz slike).

Nakon svih obavljenih radova vidljivo je neizmjerno zadovoljstvo učenika postignutim rezultatima koji su osobnim zalaganjem i trudom na konkretnom primjeru, dodatno ovladali kompetencijama oporabe i restauriranja starog namještaja, čime je i postignut cilj ostvarivanja novog sjaja i uporabne vrijednosti odbačenog ''starog'' namještaja.

Učenici drvodjeljskog tehničara dizajnera izrazili su želju da stečena iskustva na ovom primjeru i nadalje primjene na novim predmetima namještaja smatrajući ovo pozitivnim i nadahnjujućim iskustvom kao i osobnim jačanjem osviještenosti o zbrinjavanju prividno neupotrebljivog namještaja koji uz malo truda, zalaganja i ljubavi postaje prihvatljiv , koristan i upotrebljiv.

F. Nađ, dipl. ing.