Učenici 5. M hvalevrijednom akcijom obilježili Svjetski dan šećerne bolesti
Autor: Tanja Kolar Janković, 14. 11. 2017.

Povodom Svjetskog dana šećerne bolesti, koji se već tradicionalno obilježava 14. studenoga, s članovima Udruge dijabetičara u Virovitici, održali smo akciju mjerenja šećera (GUK) u KTC-u i Učeničkom domu. U trosatnoj akciji ljudi su pokazali veliki  interes, a naši timovi su ljubazno prihvaćali ljude te spretno mjerili šećer pomoću glukometra dok je nadležna članica zapisivala izmjerene podatke. Niti u jednom trenutku stolice nisu bile prazne, a trakice za glukometar nestajale su velikom brzinom.

Provjeriti svoj šećer u krvi dolazile su sve dobne skupine, od mladih do umirovljenika. Osim zdravih ljudi, GUK su provjerili već otkriveni dijabetičari, a bilo je tu i otkrivanja potencijalnih dijabetičara u skorom vremenu. Svima kojima su rezultati bili izvan adekvatnih granica (4.4-6.7 mmol/L), prisutna dr. Brenner održala je kratku edukaciju te im je savjetovala posjet liječniku opće prakse. Svim ljudima, dijabetičarima, ali i onim zdravima savjetovala se što zdravija prehrana, umjereno korištenje šećera i začina u prehrani te aktivan život uz bavljenje sportom i različitim rekreativnim aktivnostima, a onima koji imaju propisanu terapiju i redovito uzimanje terapije te provjeravanje razine šećera. Znatiželjni su mogli pitati što ih zanima, a naš tim pokušao je što bolje odgovoriti na postavljena pitanja. S obzirom na broj ljudi koji su odlučili provjeriti svoje zdravlje, zaključili smo da  je veći dio ljudi ipak svjestan rizika i posljedica ove bolesti. Akcija mjerenja šećera vrlo je korisna za sve ljude, a najviše za one koji ne mjere GUK često i ne misle da bi to mogao njihov zdravstveni problem. Postupak mjerenja šećera u krvi ne oduzima mnogo vremena, nije izrazito kompliciran i bolan. Stoga bi svi ljudi trebali izdvojiti malo vremena i posvetiti ga svom zdravlju prije nego što bude prekasno, a mi smo tu da im u tome pomognemo. Akcija je održana u suradnji s mentoricom Mirelom Rakijašić, predsjednicom Udruge dijabetičara Zdenkom Vaitner i suradnicom Kristinom Paurić.

Učenici 5. M: Maja Jurić, Veronika Ivandić, Ana Nemet, Marijana Marković, Igor Pejić, Nikolina Bilušić i Martina Tašić