Povodom 77. obljetnice smrti hrvatskog novinara i pisca Franje Fuisa, održana radionica stripa u Gradskom muzeju Virovitica
Autor: Tanja Kolar, 11. 10. 2021.

Povodom 77.  obljetnice smrti hrvatskog  novinara i pisca Franje Fuisa, održana radionica stripa u Gradskom muzeju Virovitica

Fra Ma Fu – privatni i profesionalni život
(Golo Brdo kraj Virovitice, 14. XI. 1908.–Preka Kosa, Plitvice,10. X. 1943.)

Inspirativnom radionicom u  Gradskom muzeju Virovitica,  kustosica kulturno-povijesne zbirke Nikolina Hečimović, uvela je učenike Tehničke škole u svijet “devete umjetnosti”.
Rješavajući prvi zadatak učenici su osmislili osnovne dijelove stripa (opis prostorije, opis osobe i opis događaja), a  predavanje kustosice Nikoline o povijesti stripa i glavnim izražajnim sastavnicama stripa bio je uvod u  zanimljiv  život i profesionalno djelovanje Franje Fuisa,  jednog od najistaknutijih i najpopularnijih novinara tridesetih godina prošlog stoljeća, pjesnika, pisca i autora scenarija za stripove Andrija Maurovića. Listajući  stripove Grob u prašumi, Četiri jahača apokalipse,Mrtvačka trojka, Zlato i Veliku glad u plemenu Gula-Gula učenici su i sami pokušali osmisliti scenarij te  prikazati ga u sekvencijalnim  sličicama u nizu.

U ugodnom ozračju i vedrom raspoloženju učenici su otvorili vrata svijeta još jednog medija u kojem mogu izraziti svoje misli i osjećaje razvijajući kreativnost što si i pokazali  svojim uradcima, kao i željom  za ponovnim susretom koji je već dogovoren.