Posjet Scensko-dramske družine Gradskom muzeju Virovitica
Autor: Tanja Kolar Janković, 14. 10. 2021.

Učenici Tehničke škole koji pohađaju Scensko-dramsku družinu posjetili su u ponedjeljak 11. listopada 2021. Gradski muzej Virovitica u pratnji profesorice Izabele Babić. Za početak, kustosica Muzeja Nikolina Hečimović, uputila ih je u povijest kazališta. Tako su saznali da su se predstave u prvom desetljeću 20. stoljeća izvodile u gostionicama, hotelima i svratištima. Osnivanjem „sekcije  gospode i gospojica diletantskih predstava” u okviru Hrvatskog tamburaškog društva Mladost, počelo je profesionalnije kazalište diletantske družine. Godine 1941. osnovana je stalna diletantska sekcija Hrvatskog doma. O tom događaju Muzej ima i dokument koji su učenici smjeli držati samo s rukavicama na rukama da ne bi oštetili papir. Takvi dokumenti čuvaju se u posebnoj okolini, podalje od Sunca. Od 1948. kazalište dobiva naziv „Gradsko kazalište Virovitica”. No 1980. mijenja naziv u „Regionalno kazalište“ i tog je naziva do 1993. kada je preimenovan u „Kazalište Virovitica“.

Nakon predavanja učenici su izveli vježbu „Kaj veliš?“. Slušali su prijatelja kako govori o njima nezanimljivoj temi. Zadatak im je bio pronaći bar jedan element koji će im pomoći da se povežu i uključe u tijek misli govornika.

Susret su zaključili obećanjem da će tijekom nastavne godine doći pogledati snimku kultne virovitičke predstave „Ljubav je jača od mača“ te tako još više doprinijeti radu svoje družine. (Sara Rešetar, 1. D)