preskoči na sadržaj

Tehnička škola Virovitica

Login

Potvrde

Dragi učenici,

na poveznici

 https://potvrde.skole.hr/login

 koristeći svoj AAI@EduHr identitet

možete preuzeti i ispisati

potrebne potvrde.

    
        

 
Raspored zvonjenja


Brojač posjeta
Ispis statistike od 1. 4. 2011.

Ukupno: 498171
Ovaj mjesec: 1936
Ovaj tjedan: 298
Danas: 11

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Završetak eTwinning projekta STE(A)M Approach with NBS
Autor: Tanja Kolar Janković, 14. 6. 2022.


Učenici Mihael Mežnarić, Dino Špondreht, Patrik Živković, Marko Zalović, Matej Nilić i Mišel Ivanović iz 3. razreda elektrotehničara ove su školske godine sudjelovali u međunarodnom eTwinning projektu punoga naziva STE(A)M Approach with using Nature Based Learning zajedno s učenicima iz Gimnazije Zabok i učenicima pet škola iz Turske.

Projekt je za nastavnike trajao gotovo godinu dana, a učenici su u njemu aktivno sudjelovali od rujna 2021. do lipnja ove godine. U projektu je sudjelovalo 7 nastavnika različitih struka: matematike, fizike, kemije i pedagoginja. Glavni cilj projekta bio je kroz različite aktivnosti osvijestiti učenike i nastavnike o utjecaju klimatskih promjena i globalnog zagrijavanja na okoliš i naše zdravlje.

Na početku su svi učenici i nastavnici izradili svoje avatare, a tim svake škole predstavio se svojim posterom i promotivnim videom. Izrađen je projektni plan i podijeljeni su zadatci nastavnicima, a učenici su podijeljeni u 3 internacionalna tima s po 12 učenika. Posebna pozornost posvećena je edukaciji učenika o sigurnosti na internetu, digitalnoj etici i autorskim pravima, a u tu je svrhu prof. Hižman-Tržić izradila prezentaciju i brošuru na engleskom jeziku za sve sudionike projekta.

Učenici su razmjenjivali svoje ideje o klimatskim promjenama (što one donose u naš svakidašnji život te mogu li se zaustaviti) pomoću alata Tricider te glasali o iznesenim idejama svojih kolega. S klimom svojega područja tim svake škole upoznao je ostale sudionike putem prezentacije, a svaki je sudionik objavio sliku sa svojega prozora i pokazao ostalima okoliš u kojemu živi. Tehnikom 6 šešira svaki je internacionalni tim razmatrao efekta globalnog zagrijavanja na Zemlji – psihologijske i socijalne efekte, ekonomske i ekološke te pripremio o tome kratki video. U okviru obilježavanja Tjedna štednje energije 11.-18. siječnja sudionici projekta su osvijestili važnost očuvanja električne energije u aktivnosti čitanja uz svijeće i rasprave kako bi svijet izgledao da nema električne struje. Učenici su izradili svoje prijedloge za logo i poster projekta te glasali i izabrali najbolje. Aktivnost u Stem Discovery tjednu sastojala se od izrade bioplastike od škroba, vode, glicerina, octa i prehrambene boje u svrhu osvješćivanja o dugotrajnoj razgradnji plastike u prirodi i potrebi njezine zamjene lakše razgradivim inačicama. Bioplastiku smo izradili u učionici s priborom koji smo donijeli od kuće. Svaki je sudionik pomogao napisati akrostih pjesmu 'OUR STEAM PROJECT İS NATURE BASED LEARNİNG' u kolaborativnom alatu Zumpad tako što je napisao rečenicu koja započinje sa slovom rezerviranim za njega, a rečenica je trebala biti o očuvanju prirode, mjerama protiv globalnog zatopljenja, recikliranju i slično.

Za vrijeme trajanja projekta organizirano je 6 online sastanaka putem Zooma: sastanak nastavnika 13. kolovoza i 15. rujna 2021., sastanak nastavnika i učenika 1. prosinca 2021., webinar za učenike i nastavnike STEM i STEM profesije 14. siječnja 2022., sastanak nastavnika 6. lipnja te završni sastanak učenika i nastavnika 10. lipnja. Učenici su komunicirali i u grupama na WhatsApp-u.

Ovaj je projekt bio zanimljiv i ne previše naporan, a kroz različite aktivnosti povezali smo matematiku s kemijom, biologijom, fizikom, ekologijom i osvijestili da svatko od nas može dati svoj doprinos očuvanju okoliša i smanjivanju klimatskih promjena.

Pohvaljujem dečke iz 3.E koji su sudjelovali u ovome projektu u kojem su naučili koristiti platformu Twinspace i nove digitalne alate, unaprijedili su svoj engleski jezik te upoznali nove kolege iz Hrvatske i Turske.

                                                                                  V. Hižman-Tržić, prof.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju