'Ajmo hrvati se s knjigom' ili 'Hrvatski autori u Godini čitanja'

Mjesec hrvatske knjige održavao se od 15. listopada do 15. studenog u okviru Godine čitanja, a u fokus manifestacije stavljeni su hrvatski autori, odnosno hrvatska knjiga.

I u našoj školi hrvali smo se s hrvatskim autorima. Učenici 1.M i 2. M koji su za izborno djelo za cjelovito čitanje odabrali hrvatske autore tijekom mjeseca hrvatske knjige prezentirali su svoje dojmove i zapažanja u svojim ...

razredima.
Zanimljivim prezentacijama i interpretacijama zainteresirali su svoje kolege za književni opus Mire Gavrana, Gorana Tribusona, Renata Baretića, Pavla Pavličića i Ante Tomića. Naučili su što je žensko pismo analizirajući romane Dubravke Ugrešić i Julijane Matanović.

Uvod u obilježavanje Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje bili su romani Hotel Zagorje Ivane Bodrožić i Jom Kipur Ivane Šojat.
Ove aktivnosti potiču na čitanje koje je izuzetno važno za oblikovanje cjelovite intelektualno i emocionalno kompetentne osobe, kao i bitan preduvjet cjelovitog osobnog razvoja.

Učenici tako razvijaju čitalačku i međukulturalnu pismenost, tj. razumijevaju, tumače i vrednuju tekstove hrvatskih autora koji pišu o onome što navodi i August Šenoa: “Upravo okvir naše malešnosti koja sapinje često smjelu dušu i žarko srce, rodi toliko borbe, toliko sukoba da će dušu silno potresti, i povijest ljudskoga srca u nas je toli razlika, toli živa da našim piscima ne treba nego prepisati je pa su napisali najljepši roman.“